تبلیغات
فال و سرگرمی - بخند تا زنده بمونی!!!!!!!
بخند تا زنده بمونی!!!!!!!
ارسال در تاریخ یکشنبه 18 مرداد 1388 توسط امیر
من بهت گفتم
بعدا نگی نگفتی ! نخندی میمیری!!!!!

خنده از ته دل روحیه انسان را عوض می كند.شوخ طبعی موجب می‌گردد بر حالات روحی روزانه خویش كنترل بیشتری داشته باشیم و بر فشار ناشی از مبارزه با سرطان غلبه كنیم. این ویژگی حتی در ایام سخت و ناگوار هم باعث می‌شود خوشبین و مسرور باشیم. این حالت عاطفی مثبت‌ به شما كمك می‌كند انعطاف‌پذیری لازم را برای رویارویی با مشكلات بعدی كه در سر راهتان قرار خواهند گرفت، داشته باشید.


حتی مواقعی كه دلتان نمی‌خواهد از رختخواب بیرون بیایید،یك خنده جانانه از ته دل نیروی زیادی به شما خواهد داد. این مورد اهمیت ویژ‌ه‌ای دارد، زیرا اكثر نفوسی كه تحت درمان (سرطان) هستند احساس ضعف و ناتوانی می‌كنند. شوخ طبعی و خنده ابزارهایی هستند برای از بین بردن خشم و اضطراب بدترین روزهای زندگیتان به علاوه، خنده موجب كاهش تنش در ماهیچه‌ها می‌شود. هدف اصلی كلیه روش‌های كنترل فشار، هم آرامش ماهیچه‌ها است و هم از بین بردن تنش روانی حاصل از قبض و گرفتگی آن. این تكنیك‌ها به نحوی صریح، قدرت كاهش فشار و تنش را از طریق مزاح تایید می‌نماید.
 
تاثیر شوخ طبعی بر سلامت جسمانی
سال‌هاست می‌دانیم كه «استرس» یا «فشار»، موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن و «مزاح و خنده»، موجب تقویت آن می‌گردد و تعداد و میزان فعالیت سلول‌های سرطانی از بین برنده سلول‌های سرطانی را افزایش می‌دهد. این سلول‌ها به دنبال سلول‌های سرطانی می‌گردند و آن‌ها را نابود می‌كنند. هیچ شواهدی موجود نیست تا قابلیت‌ بروز سلامت توسط مزاح را تایید نماید و‌لیكن مداركی در دست است كه مشاركت فعال سیستم‌های صحت و عافیت طبیعی بدن را در این مبارزه تایید می‌كند.
«خنده» میزان هورمون‌های استرس (فشار) – اپی نفرین، كورتیزول، دوپاك و هورمون رشد را در خون كاهش می‌دهد، موقتاً فشار خون را پایین می‌آورد و از شدت درد می كاهد. همان طوری كه گروچو ماركس می‌گوید «دلقك مانند قرص آسپرین عمل می‌كند ولی تاثیرش دو برابر بیشتر است.» به علاوه، خنده یك ورزش بسیار عالی برای قلب است. این مورد برای افراد سالخورده یا بازنشسته و بیمارانی كه دچار آمبولی نشده‌اند، فوق‌العاده حائز اهمیت می‌باشد و یك طرح یا الگوی تنفسی ویژه با مزایای قابل توجه ایجاد می‌كند: از جمله این‌كه مقدار هوای باقیمانده در شش‌ها را كاهش می‌دهد و هوای مملو از اكسیژن را جایگزین آن می‌نماید، در نتیجه میزان بخار آب و دی‌اكسید كربن در شش‌ها كم می‌شود و خطر عفونت ریوی تقلیل می‌یابد.
بدون شك خنده و مزاح موجب ایجاد یك نوع نگرش مثبت و خوش‌‌بینانه و ایجاد امید و عزم راسخ می‌گردد. به نظر دكتر برنی. «عوامل عاطفی» نقش مهمی در مبارزه با امراض ایفا می كنند و شواهد بی‌شماری از تحقیقات انجام شده در رشته جدید پزشكی موسوم به «ایمنی شناسی اعصاب و روان» صحت این نظریه را تایید می‌نمایند.
بنابراین به هردلیلی كه باشد حق دارید «تومور» موجود را دست بیندازید و با آن مزاح كنید. در دروانی كه سراسر اضطراب و خشم و افسردگی و درد است، این شوخ‌طبعی، خوشی و سرور را برای زندگیتان به ارمغان خواهد آورد. در ایامی كه بی‌حال و سست هستید، شوخ‌طبعی‌ شما كاملاً متوجه نبرد با بیماریتان است.
احساسات، كلید تاثیرات ذهنی بر سلامت
كاندیس پرت، یكی از محترم‌ترین محققین در حوزه طب ذهن / بدن، از سری برنامه‌های تلویزیونی ذهن و درمان بیل مویر، متوجه شد كه احساسات به صورت پیام‌های شیمیایی در بدن ثبت و ذخیره می‌گردند و مؤثرترین عوامل بر سلامتی ذهن و جسم به شمار می‌آیند. احساسات و عواطف مستقیماً با افكار، نگرش‌ها و رفتارهای روزانه ما ارتباط مستقیم دارد و در حقیقت تغییرات شیمیایی – عصبی ناشی از این احساسات و عواطف در ذهن، می‌تواند بر روی بیماری یا سلامتی ما تاثیر مستقیم بگذارد. رمز سلامتی ما بر طبق اظهارات كاندیس پرت، در مولكول‌های پیچیده‌ای به نام نوروپپتید است. «پپتید» نوعی اسید آمینه است كه پایه و اساس ساختار پروتئین به شمار می‌رود. روی هم رفته بیست و سه نوع اسید آمینه متفاوت وجود دارد. «پپتید»ها اسید آمینه‌هایی هستند كه مانند رشته مروارید به یكدیگر پیوسته‌اند. پپتیدها در سراسر بدن وجود دارند و مغز و سیستم ایمنی را نیز شامل می‌گردند. در مغز ما حدود شصت نوع پپتید عصبی، از جمله «آندروفین‌ها» وجود دارد. این پپتیدها وسیله‌ ارتباطی سلول‌ها در سراسر بدن هستند. این ارتباط‌ها شامل پیام های مغز به خود مغز، پیام‌های مغز به بدن، پیام‌های بدن به خود بدن و پیام های بدن به مغز است.
سلول‌های انفرادی، سلول‌های مغز، سلول‌های ایمنی و سایر سلول‌های بدن، گیرنده‌هایی دارند كه این پپتیدهای عصبی را جذب می‌نماید. نوع این پپتیدهای عصبی دائماً در حال تغییر است و در طول روز تغییراتی در احساسات و عواطف ما به وجود می‌آورد. تاكنون تركیبات دقیق این نوروپپتیدها كه در حالات مختلف ترشح می‌شوند، تعیین نشده است.
نوع و تعداد نوروپپتیدها كه با احساسات ما ارتباط داشته و در محل گیرنده‌ها وجود دارند، بر روی میزان احتمال سلامت ماندن یا بیمار شدن ما تاثیر می‌گذارد. ویروس‌ها از همین گیرنده‌ها برای نفوذ به یك سلول استفاده می‌كنند و بسته به میزان پپتیدهای طبیعی موجود، ویروس راحت‌تر یا مشكل‌تر به سلول وارد می‌شود.
حس شوخ‌طبعی به شما اطمینان می‌بخشد و پیام‌های شیمیایی بدن شما به نفع شما فعالیت خواهند كرد. مواد شیمیایی موجود در بدن و مغز، در احساسات و عواطف هم نقش دارند. به نظر من بهتر است در خصوص سلامت (جسمانی) به مدیریت احساسات و عواطف بیشتر توجه كنیم.
بر طبق تحقیقات اولیه، مزاح و خنده، گلبول‌های سفید دفاعی – سلول‌هایی كه ویروس ایدز به آن‌ها حمله می‌كند – را تولید می‌نماید. اگر شوخ‌طبعی به جسم كمك كند تا با بیماری ایدز مبارزه كند (در حال حاضر هیچ شواهدی موجود نیست كه شوخ طبعی راهی برای مقابله با بیماری ایدز هست یا خیر)، احتمالاً برطرف شدن بیماری صرفاً به جهت تولید گلبول‌های سفید نیست. زیرا به هر دلیلی انتظار می‌رود كه سلول‌های جدید هم مورد هجوم ویروس ایدز قرار بگیرند. اما احتمالاً احساسات مثبت ناشی از مزاح و خنده است كه موجب تولید نوروپپتیدها می‌شوند.
«پرت»، اظهار داشته كه ویروس ایدز از گیرنده‌هایی استفاده می‌كند كه معمولاً توسط نوروپپتیدها استفاد‌ه می‌شود.بنابراین نفوذ ویروس ایدز به یك سلول، بستگی به میزان این نوروپپتیدها دار‌د كه خود تابع حالت عاطفی ارگانیسم می‌باشد. لین یو تانگ می‌گوید: «معتقدم طرز تفكر ما را عملكرد شمیایی شوخ طبعی تغییر می دهد.» البته در این‌‌جا به طور كامل به بررسی این تحقیق نمی‌پردازیم ولیكن بعضی از مطالعات اساسی را به جهت برطرف نمودن هر نوع شك و تردید در مورد نقش مهم طرز تفكر یا خلق و خوی روزانه در سلامتی و تندرستی مطرح می‌نماییم.
این مساله به ویژه در خصوص حالات روحی یا احساسی پایدار (روز به روز / سال به سال) اهمیت بسزایی دارد. هر اقدامی انجام می‌دهید، تا یك طرز تفكر مثبت‌تر و خوش‌بینانه‌تر در برابر مسائل و مشكلات حیات روزانه خویش داشته باشید، هم برای سلامت جسمانی شما مفید است و هم به شما كمك می‌كند تا بر فشار روحی‌تان غلبه كنید و در این زمینه كارآمدتر و مؤثرتر باشید.
شوخ طبعی یكی از قدرتمندترین وسایل و ابزار شما محسوب می‌شود. بدین ترتیب می‌توانید مطمئن شوید خلق و خو و احساسات و عواطف روزانه شما صحت و عاطفی‌تان را تضمین می‌نماید. به طور كلی، مزاح موجب حفظ یك روش صحیح زندگانی می‌شود و این شیوه، هم‌زمان با تاكید جوامع علمی پزشكی بر روی طب پیش‌گیری، به نحو فزاینده‌ای توسط متخصصین مركز بهداشت، توصیه می‌گردد.طبقه بندی: مطالب جالب و خواندنی، 
قالب وبلاگ مرجع راهنمای وبلاگ نویسان